Peggy Guggenheim Collection

peggy-guggenheim-art-addict-venice-habituallychic-0111

Podczas ostatniego pobytu  w Wenecji, standardowo ominęłam szerokim łukiem tłumy na Placu Świętego Marka, żeby kolejny raz odwiedzić dom Peggy Guggenheim, do którego mam słabość zarówno ze względu na uroki Pallazzo Venir Leone przy Canale Grande, ale oczywiście z uwagi na prywatną kolekcję dzieł sztuki Peggy Guggenheim.
Ta wielbicielka psów i kolekcjonerka sztuki miała w swoim posiadaniu dzieła najwybitniejszych artystów XX wieku. Otaczała się nimi za dnia i w nocy. Trzymała je we własnym salonie, sypialni, na tarasie i w ogródku i w łazience. Przy dziełach Picassa, Rothko, Chagalla, Pollocka a nawet Basquiata jadła śniadania i czyściła zęby.  Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że w jej domu były wyłącznie dzieła sztuki, tak jakby nic innego ją nie interesowało. Ze zdjęć można wnioskować, że bawiła się przy nich całkiem nieźle.

Muzeum jest bardzo klimatyczne ze względu na oryginalne elementy wyposażenia domu, taras i patio pełne rzeźb. Za każdym razem można tu odkryć coś nowego.
Kto jeszcze tam nie był – polecam!

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Moim tegorocznym odkryciem był skromny grób Peggy znajdujący się pod płotem na dziedzińcu, sąsiadujący ze zbiorową mogiłą jej ukochanych psów.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 

Obok stałej ekspozycji w muzeum regularnie prezentowane są wystawy czasowe. Mnie udało się trafić na wystawę obrazów Marka Toby’ego przywiezionych, w ramach 57 weneckiego Biennale, z najlepszych amerykańskich muzeów – MOMA czy Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Patrząc na jego obrazy, polubiłam fiolet.

tobey-header-760x200-eng

http://www.guggenheim-venice.it/inglese/exhibitions/mostre.php?tipo=2