Gięte drewno i rattan

Krzesła z giętego drewna oraz rattan w różnych formach i odsłonach od zawsze były w moim otoczeniu. Już jako dziecko planowałam, że wezmę je ze sobą w dorosłość, bo czułam, że to nie są jakieś tam zwyczajne meble. Były delikatne, szlachetne i nie wolno było na nich stawać. Cieszę się, że wracają do łask, bo według mnie są przepiękne i bardzo stylowe. Można je wyszperać na OLX’ach lub przy odrobinie szczęścia można się na nie natknąć nawet przy śmietniku. Mam wrażenie, że w Polsce ciągle są niedoceniane i traktowane jako relikt PRL’u, a przecież to klasyki designu, spotykane nie tylko w paryskich kafejkach, ale też bardzo nowoczesnych wnętrzach. Przełamują proste formy i dodają lekkości i charakteru.

Kitchen with balcony

Alt Cane chairs

~vintage modern dining rooms~

bentwood lives on. and on.

Obecnie, oryginalne meble z giętego drewna nadal produkowane są w najstarszej fabryce mebli giętych na świecie – TON, założonej w XIX wieku przez Michaela Thoneta. Fabryka ta, dzięki swojej rewitalizacji, stale poszerza swoją ofertę o nowe wzory, które łączą z nowatorskimi koncepcjami. Dzięki temu, osoby takie jak ja, nadal mogą spać spokojnie, nie drżąc na myśl, że ludzkość skończy pośród kanciastych, zimnych form.

Ponieważ konkurencja nie śpi, inni producenci tacy jak Paged czy FAMEG, dbają, aby w swojej ofercie mieć modele inspirowane klasycznym „Thonetem”.

Dla przypomnienia – rozmaite formy i kształty oryginalnych mebli thonetowskich, z których jeden model jest szczególny, na widok którego wszyscy myślą o kawie, jedzeniu i alkoholu czyli Model Konsumstuhl Nr. 14 z 1859 roku, obecnie nr 214. Jest to krzesło ikona, które wyprodukowano  w sumie w ilości ponad 60 milionów egzemplarzy, nie licząc podróbek sprzedawanych przez konkurencyjnych producentów. Połowę puli zgarniają zapewne włoskie i francuskie knajpki, kawiarnie, bary i restauracje 🙂

1 0TpJxvKzo--nsWAvKiKOAw

Clásicos del diseño industrial: las sillas Thonet                                                                                         More

Poniżej – współczesne modele inspirowane oryginałami z XIX wieku – czy nie są równie piękne? Ja poproszę!

GamFratesi for Gebrüder Thonet

GamFratesi for Gebrüder Thonet
Chair N.0 by Front for Gebruder Thonet Vienna at Salone del Mobile 2017 | Yellowtrace

1/ fot. Alan Cordic, styl. Emma Fisher Bjufors
2/ via alexanderwhite.se
3/ via 55 kvadrat
4/ via seventeenthandriving.blogspot.com
5/ via 30 COLLINS
6/ fot. i styl. by Ladniej
7/ via Bloglovin’
8/ oryginalne modele mebli thonetowskich via tallersmariavictrix.blogspot.com.es
9/ Michael Thonet, Konsumstuhl Nr. 14, 1859
10/ 11/ wariacja na temat mebli thonetowskich projektu GamFratesi
12/ krzesło N.0 by Front dla Gebruder Thonet Vienna na Salone del Mobile 2017